Piwo craftowe w pubach

Z każdym dniem rośnie w Polsce liczba pubów posiadających własny browar. Zyskujące rzesze zwolenników piwo craftowe, produkowane np. przez trzechkumpli.pl , stało się w naszym kraju swoistą ikoną w branży piwowarskiej. Puby i restauracje szubko wychwyciły właściwy moment, wprowadzając tzw. Multitapy, czyli dystrybutory z dużą ilością nalewaków.

W związku z rosnącymi wymaganiami konsumentów, pomysł ten świetnie się przyjął, a inspiracją do stworzenia wielokranów była i jest mnogość gatunków piwa craftowego. Ich różnorodność spowodowała, iż niemożliwym jest podpięcie pod dystrybutor dwóch, czy trzech gatunków. Klienci pubów znając rynek, często dopytują o inne style piwne i każde piwo craftowe cieszy się ich uznaniem.

Polacy polubili eksperymenty smakowe i bardzo chętnie spędzają sobotę w ulubionej restauracji delektując się unikalnym smakiem piwa. Puby posiadające duży wybórpiwa craftowego stały się swego rodzaju mekką dla koneserów tego trunku – ulubionym miejscem spotkań, gdzie wspólnie mogą rozkoszować się ulubionym gatunkiem i spędzać miło czas. Jest to poniekąd nowa subkultura, której członkowie są niezwykle świadomymi konsumentami. Nie zadowoli ich zwykły, nudny kufel piwa; mają ściśle ukierunkowane gusta, jeśli chodzi o piwo craftowe, bacznie śledzą trendy w branży piwowarskiej, zwracają uwagę na skład i pochodzenie składników.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *